86th Academy Awards: Check Out the Full List of 2014 Oscar Winners!

Publicada Lunes Marzo 3, 2014 8:00 AM GMT

It was another incredible night at the 86th Academy Awards earlier this evening (March 2), as Ellen DeGeneres hosted a wonderful show filled with fabulous moments.

Big wins went to Jared Leto and Lupita Nyong'o in the Supporting Actors categories, while Cate Blanchett and Matthew McConaughey took home the golden statues for their work as Leading Actors.

Meanwhile, the cast and crew of "12 Years a Slave" was recognized with a Best Picture Oscar and Alfonso Cuaron took home the award for Best Director.

Check out the full list of 2014 Academy Award winners below!

Best Picture
"American Hustle"
"Captain Phillips"
"Dallas Buyers Club"
"Gravity"
"Her"
"Nebraska"
"Philomena"
WINNER "12 Years a Slave"
"The Wolf of Wall Street"

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Barkhad Abdi in “Captain Phillips”
Bradley Cooper in “American Hustle”
Michael Fassbender in “12 Years a Slave”
Jonah Hill in “The Wolf of Wall Street”
WINNER Jared Leto in “Dallas Buyers Club”

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Sally Hawkins in “Blue Jasmine”
Jennifer Lawrence in “American Hustle”
WINNER Lupita Nyong’o in “12 Years a Slave”
Julia Roberts in “August: Osage County”
June Squibb in “Nebraska”

Best Actor in a Leading Role
Christian Bale in “American Hustle”
Bruce Dern in “Nebraska”
Leonardo DiCaprio in “The Wolf of Wall Street”
Chiwetel Ejiofor in “12 Years a Slave”
WINNER Matthew McConaughey in “Dallas Buyers Club”

Best Actress in a Leading Role
Amy Adams in “American Hustle”
WINNER Cate Blanchett in “Blue Jasmine”
Sandra Bullock in “Gravity”
Judi Dench in “Philomena”
Meryl Streep in “August: Osage County”

Best Animated Feature
WINNER "Frozen"
"The Croods"
"The Wind Rises"
"Despicable Me 2"
"Ernest & Celestine"

Best Documentary Film
"The Act Of Killing"
"Cutie And The Boxer"
"Dirty Wars"
"The Square"
WINNER "20 Feet From Stardom"

Best Foreign Language Film
"The Broken Circle Breakdown"
WINNER "The Great Beauty"
"The Hunt"
"Missing Picture"
"Omar"

Best Director
David O Russell, "American Hustle"
WINNER Alfonso Cuaron, "Gravity"
Alexander Payne, "Nebraska"
Steve McQueen, "12 Years A Slave"
Martin Scorsese, "The Wolf Of Wall Street"

Best Cinematography
“The Grandmaster” Philippe Le Sourd
WINNER “Gravity” Emmanuel Lubezki
“Inside Llewyn Davis” Bruno Delbonnel
“Nebraska” Phedon Papamichael
“Prisoners” Roger A. Deakins

Best Costume Design
“American Hustle” Michael Wilkinson
“The Grandmaster” William Chang Suk Ping
WINNER “The Great Gatsby” Catherine Martin
“The Invisible Woman” Michael O’Connor
“12 Years a Slave” Patricia Norris

Best Documentary Short Subject
“Cave Digger” Jeffrey Karoff
“Facing Fear” Jason Cohen
“Karama Has No Walls” Sara Ishaq
WINNER “The Lady in Number 6: Music Saved My Life” Malcolm Clarke and Nicholas Reed
“Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall” Edgar Barens

Best Film Editing
“American Hustle” Jay Cassidy, Crispin Struthers and Alan Baumgarten
“Captain Phillips” Christopher Rouse
“Dallas Buyers Club” John Mac McMurphy and Martin Pensa
WINNER “Gravity” Alfonso Cuarón and Mark Sanger
“12 Years a Slave” Joe Walker

Best Hair and Makeup
WINNER “Dallas Buyers Club” Adruitha Lee and Robin Mathews
“Jackass Presents: Bad Grandpa” Stephen Prouty
“The Lone Ranger” Joel Harlow and Gloria Pasqua-Casny

Best Original Score
“The Book Thief” John Williams
WINNER “Gravity” Steven Price
“Her” William Butler and Owen Pallett
“Philomena” Alexandre Desplat
“Saving Mr. Banks” Thomas Newman

Best Original Song
“Alone Yet Not Alone” from “Alone Yet Not Alone”
Music by Bruce Broughton; Lyric by Dennis Spiegel
“Happy” from “Despicable Me 2”
Music and Lyric by Pharrell Williams
WINNER “Let It Go” from “Frozen”
Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
“The Moon Song” from “Her”
Music by Karen O; Lyric by Karen O and Spike Jonze
“Ordinary Love” from “Mandela: Long Walk to Freedom”
Music by Paul Hewson, Dave Evans, Adam Clayton and Larry Mullen; Lyric by Paul Hewson

Best Production Design
“American Hustle” Production Design: Judy Becker; Set Decoration: Heather Loeffler
“Gravity” Production Design: Andy Nicholson; Set Decoration: Rosie Goodwin and Joanne Woollard
WINNER “The Great Gatsby” Production Design: Catherine Martin; Set Decoration: Beverley Dunn
“Her” Production Design: K.K. Barrett; Set Decoration: Gene Serdena
“12 Years a Slave” Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Alice Baker

Best Animated Short Film
“Feral” Daniel Sousa and Dan Golden
“Get a Horse!” Lauren MacMullan and Dorothy McKim
WINNER “Mr. Hublot” Laurent Witz and Alexandre Espigares
“Possessions” Shuhei Morita
“Room on the Broom” Max Lang and Jan Lachauer

Best Live Action Short Film
“Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me)” Esteban Crespo
“Avant Que De Tout Perdre (Just before Losing Everything)” Xavier Legrand and Alexandre Gavras
WINNER “Helium” Anders Walter and Kim Magnusson
“Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)” Selma Vilhunen and Kirsikka Saari
“The Voorman Problem” Mark Gill and Baldwin Li

Best Sound Editing
“All Is Lost” Steve Boeddeker and Richard Hymns
“Captain Phillips” Oliver Tarney
WINNER “Gravity” Glenn Freemantle
“The Hobbit: The Desolation of Smaug” Brent Burge
“Lone Survivor” Wylie Stateman

Best Sound Mixing
“Captain Phillips” Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith and Chris Munro
WINNER “Gravity” Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead and Chris Munro
“The Hobbit: The Desolation of Smaug” Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick and Tony Johnson
“Inside Llewyn Davis” Skip Lievsay, Greg Orloff and Peter F. Kurland
“Lone Survivor” Andy Koyama, Beau Borders and David Brownlow

Best Visual Effects
WINNER “Gravity” Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk and Neil Corbould
“The Hobbit: The Desolation of Smaug” Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and Eric Reynolds
“Iron Man 3” Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash and Dan Sudick
“The Lone Ranger” Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams and John Frazier
“Star Trek Into Darkness” Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann and Burt Dalton

Best Adapted Screenplay
“Before Midnight” Written by Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke
“Captain Phillips” Screenplay by Billy Ray
“Philomena” Screenplay by Steve Coogan and Jeff Pope
WINNER “12 Years a Slave” Screenplay by John Ridley
“The Wolf of Wall Street” Screenplay by Terence Winter

Best Original Screenplay
“American Hustle” Written by Eric Warren Singer and David O. Russell
“Blue Jasmine” Written by Woody Allen
“Dallas Buyers Club” Written by Craig Borten & Melisa Wallack
WINNER “Her” Written by Spike Jonze
“Nebraska” Written by Bob Nelson

Photo Credit: Getty Images

Fotos relacionadas

Vídeos relacionados